PIENINY

Piękny żeby nie powiedzieć zapierający dech w piersiach widok z Trzech Koron, spływ Dunajcem, jak również bliskośc zapory w Czorsztnie (z zamkiem w Czorsztynie i Niedzicy) oraz blisko granicy ze Słowacją - sprawiają, że to miejsce jest wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu, aktywnie oczywiście.

Trochę historii

Pieniny - pasmo górskie w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy).Oprócz atrakcyjności krajobrazowej, Pieniny cechuje zróżnicowana szata roślinna. Wpływają na to, między innymi, następujące czynniki:

podłoże wapienne;
zróżnicowana morfologia;
specyficzny klimat;
niepokrycie lodowcem podczas trzeciorzędowych zlodowaceń;
stromość części stoków uniemożliwiająca rozrastanie się lasów;
sąsiedztwo Tatr.

Charakterystyczne jest bogactwo siedlisk - lasów, z których część jest dobrze naświetlona, a do części, w głębokich wąwozach słońce prawie nie zagląda, łąk kośnych, skałek, z których też część jest nasłoneczniona, a część bardzo wilgotna i ciemna. Również podłoże poza wapieniami budują łupki, mułowce, iłowce, lokalnie piaskowce, a w niektórych miejscach skały wulkaniczne wylewne - andezyty i bazalty. Zdecydowało to o przetrwaniu reliktów flory trzeciorzędowej (chryzantema Zawadzkiego, jałowiec sabiński, dębik ośmiopłatkowy), obecności gatunków i odmian endemicznych (mniszek pieniński, pszonak pieniński), roślin wysokogórskich i kserotermicznych oraz swoistych zespołów muraw naskalnych na południowych zboczach.

Z różnorodnością siedlisk związana jest bogata fauna. Uważa się, że w Pieninach występuje połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt (13-15 tys. gatunków). Większość stanowią bezkręgowce, wśród nich gatunki owadów nie występujące nigdzie indziej w Polsce. Na terenie Pienin żyje 10 gatunków płazów, w tym: traszki, żaby, ropuchy, kumaki, salamandra plamista oraz gady: jaszczurki: zwinka i żyworodna, padalec zwyczajny, węże: żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny. Różnorodność siedlisk i obecność zbiorników wodnych decydują również o dużej liczbie gatunków ptaków drapieżnych, wodnych, leśnych, polnych, sów itp.

Wśród 61 gatunków ssaków przeważają drobne gryzonie i nietoperze. Duże ssaki, ze względu na niewielki rozmiar pasma oraz zabudowę utrudniającą migrację z innych pasm górskich, występują stosunkowo rzadko. Żyją tutaj dziki, sarny i jelenie, w dolinie Dunajca wydry, natomiast populację rysia ocenia się na kilka sztuk. Żbik prawdopodobniej już nie występuje, natomiast obserwowane ślady wilka i niedźwiedzia pochodzą od zwierząt zachodzących tutaj z innych obszarów, np. Magury Spiskiej

Na obszarze najciekawszej i najcenniejszej pod względem przyrodniczym środkowej część Pienin utworzono dwa Parki Narodowe - Pieniński Park Narodowy po stronie polskiej i Pieninský národný park (PIENAP) po stronie słowackiej. W Małych Pieninach istnieje kilka rezerwatów przyrody. Negatywne skutki na wrażliwy ekosystem Pienin może wywrzeć wybudowana zapora wodna w Niedzicy.

Rezerwaty przyrody:
rezerwat przyrody Biała Woda;
rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami;
rezerwat przyrody Wąwóz Homole;
rezerwat przyrody Wysokie Skałki;
rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka.(źródło : Wikipedia)

Trochę od siebie ...

Pienniny i okolice podobały mi sie prawie od zawsze. Od 4 roku studiów bywałem tam dosyć często, co było związane z pisaną przeze mnie pracą magisterską na temat abrazjii pojawiającej się na terenie oddziaływania zbiornika wodnego Jeziora Czorsztyńskiego od strony PPN. Od tego czasu zawsze chętnie tam wracam. Piękne widoki, mili ludzie, bliskość Tatr, sprawia że okolice Krościenka i Szczawnicy (od wschodu), Kluszkowiec i Czorsztyna (od Zachodu) oraz Niedzicy od południa, sprawiają, że miejsce to jest znakomitą bazą wypadową.
Czas można spędzać tutaj aktywnie. Istnieje wiele wypożyczalni rowerów, po jeziorze można popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym, w Kluszkowcach można odwiedzić zjeżdżalnie rynnową .... W zimie dostępnych jest kilka wyciągów narciarskich np w Kluszkowcach.
Jeżeli chodzi o wycieczki piesze po górach (a raczej pagórkach - najwyższy szczyt Trzy Korony - to zaledwie 982 m.n.p.m) to godna jest polecenia traca na Trzy korony właśnie - bardzo krótka zresztą - około 2h (zaczyna sie od strony południowej, od strony Nidzicy) oraz troszkę ambitniejsze przejście z Krościenka, przez Sokolicę (747 m.n.p.m) i Górę Zamkową (799 m.n.p.m - najwyżej położony zamek - ruiny aktualnie - w Polsce) na Trzy Korony i z powrotem. Czas wycieczki to około 5-6h. Poniżej znajduje się graficzno - wysokościowe przedstawienie tej trasy:Bliskość przejścia granicznego sprawia, że po trudach wspinaczki o wiele lepiej smakuje piwo naszych południowych sąsiadów.

Niedaleko Szczawnicy znajduje się Wąwóz Homole. Wstęp nie jest drogi (około 2-3 zł), ale estetyczne wrażenia są warte a nawet przewyższają tą cenę. Piękne widoki skał wapiennych o kilkunastu metrach wysokości, cichy górski strumyczek i ogarniająca zewsząd zieleń - sprawiają, że to miejsce ma w sobie coś magicznego.
Wracając na zachód, w strone Nowego Targu, przejeżdzamy przez Kluszkowce - miłą, cichą, spokojną miejscowość z której jest naprawdę wszędzie blisko. To tutaj najczęściej zatrzymuję się na nocleg.
Potrzebne adresy znajdziecie Państwo tutaj:       1      2      3       i wiele, wiele innych stron.
Osobiście zatrzymuję sie tutaj. Ciche, spokojne miejsce, a co najważniejsze - warte ceny (tanio było ostatnio).
Prywatne kwatery nie są drogie (około 30 - 40 zł za noc za 2 osoby), można znaleźć także takie, które serwują posiłki. Niedaleko Kluszkowiec znajduje się: wyciąg narciarski i zjeżdzalnia rynnowa, oraz mini farma strusi. Ze szczytu góry (wygasłego wulkanu) Wdżar (767 m n.p.m.) można podziwiać pasmo Gorców oraz Jezioro Czorsztyńskie.Niedaleko stąd znajduje się Czorsztyn, z ruinami zamku.Stąd kursuje prom na drugą stronę jeziora, do Niedzicy.To tutaj, na Dunajcu, przebiegała dawna granica Polski (Galicji - Czorsztyn) oraz Austo-Węgier (Nidzica). Z obydwoma zamkami związane są różne legendy o których można przeczytać na stronach:        1       2       3       4. Miejsca te są naprawdę godne uwagi i odwiedzenia.