PARYŻPARYŻ
                              

Historyczne, największe, stolica Francji. Moje osobiste doznania, nie są zbyt dobre. Po pierwsze niezbyt dużo osób mówi w języku angielskim, a to już jest ogromny problem w porozumiewaniu się. Sprawa ma sie szczególnie źle w hotelach i hostelach, gdzie nawet personel nie porozumiewa się za bardzo w tym języku. To jest wg mnie najbardziej irytująca sytuacja z jaką możecie się spotkać w Paryżu.

Ale od początku:

Żeby dostać się do Paryża najlepiej wybrać jedną z Tanich Linii Lotniczych. Jako, że obecnie mieszkam i pracuję w Anglii, na lotnisku, nie jest to szczególnym problemem. Osobiście wybrałem lot linią Easyjet ( i wiem, że podniosą się głosy, że jest to jedna z najgorszych linii, ale cóż, w okresie w którym byłm w Paryżu, cena za przelot była dobra). Kursuje on z Lotniska Londyn-Luton kilka razy dziennie. Nie licząc odprawy paszportowo-bagażowej, lot trwa około 55 minut, lądowanie na jednym z lotnisk Paryża - im. Charles'a de Gaulle'a. Z Polski również można się wybrać do Paryża, również linia Easyjet np z Krakowa.I to właśnie po wylądowaniu zaczynają się "schodki". Do centrum miasta można się dostać na 2 sposoby. Pociągiem lub taxi. Nie polecam ani taxi ani również prywatnych autobusów. Najszybciej i najtaniej dostać sie jest za pomocą pociągu, który nie tylko jest tani, ale również szybki. Najlepiej wybrać linie REB i wysiąść wprost przy katedrze Notre-Dame.


Kilka uwag
Miasto Paryż jako że jest stolicą dużego państwa, poraża wprost cenami. Wszystko tutaj jest niemiłosiernie drogie. Zwykła pamiątkowa książka z Panteonu kosztowła mnie 15 euro. Jedzenie, chociaż smaczne (szczególnie pieczywo i sery) również jest drogie. Co ciekawe, zeszliśmy prawie całe centrum miasta na nogach i oprócz kilku kawiarni i restauracji, nigdzie nie znaleźliśmy zwykłego sklepu spożywczego. Jeżeli chodzi o transport, najlepiej wybrać metro. Chociaż najdroższe, najszybciej się nim wszędzie dostaniemy. Mapka metra zbudowana jest na podstawie tej z Londynu, ale muszę przyznac że jest bardziej skomplikowana. Na zwiedzanie tego miasta (bo mam świadomość tego, że jeszcze wiele zostało do zobaczenia) trzeba poświęcić kilka, jak nie kilkanaście dni. Wszystkie ważniesze centra kulturalne i historyczne znajdują się co prawda w obrębie centrum, ale samo centrum już jest ogromne. Można także wybrać się na zwiedzanie zabytków, specjalnym, wycieczkowym autobusem, ale myślę że to tylko strata pieniędzy i czasu, poza tym przewodnik na pewno nie rozmawia w języku polskim. Moje odczucia co do wycieczki? Cóż, zawsze mogę powiedzieć że byłem w Paryżu. :)